Кравець; соціальний робітник

Кравець

В усі часи у суспільстві панували певні погляди, смаки, художнє уявлення про одяг. І все це пов’язано з професією кравця. Вона є однією із найсучасніших  і найнеобхідніших людям професій. Результатом праці кравця є одяг: жіночий, чоловічий, дитячий, зимовий, літній і демісезонний, верхній і легкий. Одяг – це один з елементів матеріальної культури людства. Він відображає суспільний лад, ступінь розвитку людського суспільства, економіки і техніки, своєрідність національної культури окремих народів, особливості побуту, природні умови. Художні смаки і традиції народів. Зміна форм і вдосконалення одягу відбуваються на кожному етапі розвитку  людського суспільства.

Цікаво порівняти професію кравця колись і тепер. В давні  часи одяг шила одна людина – кравець. Отримавши замовлення  від  клієнта, він повністю виготовляв виріб, починаючи від зняття мірок і закінчуючи пришиванням ґудзиків. До обов’язків сучасного кравця входить  виготовлення  індивідуальним методом виробу легкого одягу, верхнього  одягу, білизни, трикотажних виробів. Кравець може працювати за індивідуальним замовленням. Але працює він в бригаді спільно з закрійником, швачками-мотористками і швачками-ручницями.

Професія кравця – це втілення краси, сучасного художнього стилю. Кравець може допомогти знайти свій стиль, свою модель, дати ділову пораду щодо вибору одягу. Треба зазначити, що швейне виробництво є одним з найскладніших і трудомістких. Доля ручної праці на  допоміжних операціях перевищує 80 відсотків, незважаючи на те, що швейне виробництво достатньо оснащене сучасними машинами, напівавтоматами і автоматами, які полегшують  працю кравців і швачок. Це, в першу чергу, обумовлено тим, що одяг, як предмет першої необхідності дуже і дуже різноманітний. Крім великої кількості загальних вимог, що ставляться до одягу: простота, вишуканість, гарний зовнішній вигляд, відповідність своєму призначенню, задоволення естетичних потреб людей, міцність, надійність в експлуатації, здатність зберігати форму у процесі носіння, ремонтоздатність, гігієнічність тощо, він має відповідати ряду вимог,що визначаються уподобаннями, смаком, модою і постійно змінюються. Це приводить до того, що механізація і автоматизація швейного виробництва постійно відстає від них. Протягом навчання  учні, що здобувають професію кравця, виготовляють колекції одягу на задану тематику. Приміром, дуже цікавими і оригінальними були колекції «Авангард», «Я і Україна». Активно брали участь в обласному  конкурсі «Шовкова веселка», показах моделей. Щорічно в Золочівському професійному  ліцеї проводиться конкурс «Кращий за професією», де кваліфікована комісія визначає переможців і нагороджує їх цінними подарунками. Протягом тисячоліть людина виготовляла одяг вручну. І лише в минулому столітті з’явились перші швейні машини, але частка ручної праці перевщує 80 відсотків, це обумовлено тим, що одяг дуже і дуже різноманітний. А це, в свою чергу, ставить підвищені вимоги до особистості кравця, його кваліфікації і психофізіологічних властивостей.

Сучасний кравець повинен вміти:

– виконувати всі види робіт щодо виготовлення  одягу за індивідуальним замовленням;
– вибирати фасони відповідно до тенденцій моди;
– проводити ремонт легкого одягу;
– застосовувати передові методи організації праці.

Санітарно- гігієнічні  умови та безпека праці

Праця кравця належить до розряду фізичної праці середньої тяжкості. Трудова діяльність здійснюється у приміщенях, які оснащені сучасними швейними машинками та іншими швейними пристроями.Температура в швейному цеху – 22-230 С. Виробничі травми можуть бути викликані механічними ударами, порізами, проколами, опіками.

Вимоги професії до особистості працівника

За квасифікацією Клімова ця професія  належить до типу “людина-художній образ”. Кравець повинен мати хороший окомір, координацію рухів рук, стійкість уваги.Обов’язкові особисті якості: ввічливість, добросовісність, відповідальність, комунікабельність.

Професійне навчання

Здобути професію кравця можна в професійно-технісних училищах, навчально-курсових комбінатах, на виробництві. З метою підвищення кваліфікації та отримання вищої освіти закінчують технікум легкої промисловості.

Протипоказання до навчання та професійної діяльності.

Професія протипоказана людям, які страждають: захворюванням легень, серцево-судинної системи, гіпертонічною хворобою, психічними розладами, слабким зором.

Заробіток та перспективи зайнятості.

Рівень заробітної плати залежить від фінансового стану підприємства, форми власності, кваліфікації працівника. Професія кравця дає можливість займатися індивідуальною трудовою діяльністю, надомною працею.

Соціальний робітник

Ще з давніх часів благодійність утвердилась в традиціях нашого народу. Цілком природним і закономірним вважалося допомогти знедоленому, нещасному, поділитися шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість і немічність, порятувати хворого, каліку чи скривдженого.

Соціальний робітник – це та особа, яка постає між людиною та її проблемами. Своєю увагою, турботою, допомогою повертає людині втрачені нею соціальні функції, реабілітовує її в очах оточуючих, повертає до повноцінного життя, підтримує у кризових ситуаціях, допомагає у самовираженні, оцінюванні власних можливостей, прийнятті рішень. Учні Золочівського професійного ліцею за професією «Соціальний робітник» отримують повноцінні та ґрунтовні знання. На теоретичних заняттях – ознайомлюються з основами медицини, теоріями та методами соціальної роботи. На заняттях з курсу «Психологія спілкування» – відкриваються можливості зазирнути у потаємне людської свідомості, щоб зрозуміти причини людської поведінки. Предмет «Професійна етика» ознайомлює – як потрібно соціальному робітникові поводитися у складних ситуаціях, як переконати, використовуючи усі доступні психологічні прийоми та методи, як спілкуватися з «важкими» людьми і, зрештою, як дотриматись етичних принципів при виконанні своїх обов’язків.

Під час виробничого навчання у наших учнів є можливість набути практичних навичок з надання першої медичної допомоги, з догляду за тяжкохворими. Разом з тим, який соціальний робітник не може бездоганно вести домашнє господарство? Тому навчальні програми сформовані таким чином, щоб в першу чергу наші учні могли ознайомитись з основами дієтології, приготування їжі, рукоділля, крою та шиття. Вже під час проходження навчальної практики, що відбувається не лише у територіальному центрі обслуговування одиноких непрацездатних громадян м. Золочева, а й у інших районних центрах Львівської області, – наші учні мають змогу застосувати свої знання здобуті в процесі теоретичного та виробничого навчання.

Та все ж таки навчання в ліцеї наші випускники пам’ятають не лише через сірі будні, а також через хвилюючі моменти підготовки до святкування «Дня соціального робітника», через хвилини радості від перемоги та участі в конкурсі «Кращий соціальний робітник», що проходить в межах «Тижня соціального робітника». Наші учні не стоять осторонь бурхливого життя ліцею, що в першу чергу розкриває їх творчий потенціал: малювання газет, складання віршів, естрадне виконання пісень та багато іншого. Соціальні робітники, що отримали освіту у Золочівському ліцеї – спеціалісти, яким завжди раді у відділеннях соціальної допомоги, територіальних центрах обслуговування одиноких непрацездатних громадянан, організаціях, що надають соціальні послуги населенню. Отримати освіту за професією «Соціальний робітник» у Золочівському професійному ліцеї – означає здобути висококваліфікову спеціальність, що дасть можливість не лише знайти роботу, а й продовжити навчання.

счетчик посещений