Столяр будівельний; Різьбяр по дереву та бересті

Столяр будівельний

Обробка деревини – одне з найперших ремесел, яке опанувала людина. Дерево -легкий, красивий і міцний матеріал, котрий легко піддається обробці, тому вироби з нього давно і надійно ввійшли у побут людей. Важко перерахувати всі сфери застосування столярних виробів, але особливо велике їх значення в будівництві, де неможливо обійтись без дерев’яних вікон, дверей, підлоги і тощо. Столярне ремесло, як правило, було сімейним надбанням і передавалося від батьків до дітей протягом кількох поколінь.

Зараз з поширенням індивідуального житлового будівництва різко виріс попит на оригінальні вироби. Праця столяра стала більш творчою, відповідальною. Застосовуються нові технології, сучасні допоміжні матеріали. Для якісного виконання своїх обов’язків столяр повинен осягнути певний рівень знань та навичок. Так, наприклад, столяр будівельний 3-го розряду повинен виконувати прості столярні роботи, обробляти деревину електрифікованим інструментом та вручну, виготовляти та встановлювати прості столярні вироби. Він повинен знати основні породи та дефекти деревини, правила застосування електрифікованого інструменту, технічні умови виробництва і приймання столярних робіт, володіти навичками роботи з електротехнікою, технічними кресленнями, виконувати норми та правила охорони та гігієни праці, виробничої санітарії; вміти виготовляти вручну та встановлювати прямолінійні столярні тяги, прямолінійні поручні простого профілю, виготовляти прямолінійні заготовки столярних виробів із застосуванням механізованого інструменту чи вручну, зачищати деталі після механічної обробки, встановлювати накладні віконні та дверні набори з припасуванням їх на місці, вирізати сучки та засмоли.

У межах професійно-кваліфікаційних вимог до столярів 2-6 розрядів потрібно знати технічні характеристики і правила регулювання деревообробних верстатів, технологічний процес виготовлення меблів та інших виробів, правила заточування і налагодження столярного інструменту, припуски і допуски на обробку, вимоги до поверхонь деталей, основні породи, властивості і дефекти деревини, властивості клеїв, види столярних з’єднань, способи ремонту, реставрації і вимоги до якості меблів, правила читання креслень. Праця столяра може бути ручною, механізованою, а при роботі в умовах промислового виробництва (завод, комбінат, фабрика) й автоматизованою.

Різьбяр по дереву та бересті

Різьблення по дереву у нас займалися з найдавніших часів. Деревина – красивий і приємний загальнодоступний матеріал, який досить легко обробляється найпростішими інструментами. Протягом багатьох віків людина, широко використовуючи для своїх потреб цей природній матеріал, поступово вивчала різноманітні породи дерев, їх властивості, набула практичних навичок, відкочувала майстерність. Прикладом глибокого знання властивостей деревини й засобів її обробки є українська народна архітектура, побутові та декоративні предмети з дерева. У музеях України зберігаються численні речі хатнього вжитку, оздоблені геометричним або рослинним орнаментом: скрині, столи, миски, різноманітним дерев’яним посуд.

Ці пам’ятки народного мистецтва засвідчують тривалий історичний шлях розвитку народного різьблення, протягом якого виробилися специфічні риси творчості різьбярів України. Твори українських різьбярів дореволюційного часу свідчить про те, що в окремих регіонах України побутували свої уставлені форми художнього різьблення, характерні тільки для цієї місцевості. Вироблені часом традиції народного різьблення з його локальними особливостями України.

З кожним роком на різних виставках народної творчості збільшується кількість експонованих творів тих, хто любить займатися у вільний час різьбленням по дереву. Більшість таких виробів привертає увагу красою форм, багатством орнаменту. Процес перетворення звичайного шматка деревини у потрібну річ, хоча й здається на перший погляд нескладним, вимагає від столяра багатьох важливих особистих якостей, знання своеї професії, доброго розуміння фізико-механічних властивостей сировини та вміння користатися ними, творчої уяви й кмітливості, наполегливості й терпіння, вільного володіння багатьма ручними інструментами й пристроями, а також навичок безпечної експлуатації електрофікованих, деревообробних верстатів.

Кожен виріб з деревини – це синтез глибоких знань із матеріалознавства креслення, спецтехнологій, застосування інструментів та устаткування, а також кріплення фурнітури. Різьблення по дереву включає безліч напрямів. Інша справа, що поняття про красу (або, якщо завгодно, “красивій”) у всіх по-різному. То ж і з різьбленням по дереву. Перш ніж створити шедевр, який буде визнаний фахівцями-мистецтвознавцями, потрібно освоїти техніку різьблення, а єдиний для цього спосіб виконання спочатку простих, а потім все більш складних різьблених виробів, причому кожне з них, будучи завершеним, повинен не тільки прикрашати будинок, але і нести певне функціональне навантаження. Для того, щоб створити річ, яка напевно сподобається, зовсім не обов’язково мати екзотичний матеріал, дорогий інструмент і особисту майстерню. Все набагато простіше. Основне потрібно хотіти щось зробити.

счетчик посещений